I Sima_921 wiki.JPGLiceul de Art─â ÔÇ×Ioan SimaÔÇŁ, Zal─âu

Liceul de Art─â ÔÇ×Ioan Sima" ┼čcolarizeaz─â elevi cuprin┼či ├«n trei cicluri de ├«nv─â┼ú─âm├ónt:
primar, gimnazial ┼či liceal
- c├óte 2 clase - de cultur─â general─â ┼či de arte (integrat ┼či suplimentar) pe nivel.
Muzic─â, cu specializ─ârile:
- Muzic─â instrumental─â(instrumentele orchestrei simfonice)
- Pian
- Muzică vocală tradiţională românească
- Studii teoretice

Arte plastice, cu specializ─ârile:
- Pictur─â
- Grafic─â
- Sculptur─â
- Art─â decorativ─âI Sima_9220 wiki.JPG
Cadre didactice foarte bine preg─âtite, cu experien┼ú─â ┼či rezultate de excep┼úie.

Corul ÔÇ×DO RE MI" cu elevii claselor V - VIII s-a afirmat de-a lungul timpului printr-o ├«nalt─â ┼úinut─â artistic─â la diferite concursuri na┼úionale ┼či interna┼úionale.
Orchestra ┼či taraful, prin repertoriu ┼či interpretare ├«mbog─â┼úesc zestrea de valori a ┼čcolii.
Sec┼úia de arte plastice ofer─â posibilitatea dezvolt─ârii ┼či afirm─ârii talentelor deosebite, ale c─âror lucr─âri apar ├«n expozi┼úii, ob┼úin├ónd valoroase premii la concursurile na┼úionale ┼či interna┼úionale.

Din anul 1998 ┼×coala cu Program de Art─â ┼či mai apoi Liceul de Art─â ÔÇ×Ioan Sima" organizeaz─âConcursul Interna┼úional de Interpretare Instrumental─â ÔÇ×VIVA LA MUSICA" aflat ├«n prezent la cea de-a XI-a edi┼úie, concurs care reprezint─â unul din importantele evenimente culturale ale Zal─âului.

I 9181 wiki.JPG

Istoric:

┼×coala de muzic─â s-a ├«nfiin┼úat ├«n anul 1971. A func┼úionat pe l├óng─â ┼×coala Simion B─ârnu┼úiu, mai apoi pe l├óng─â Liceul Pedagogic Zal─âu. Din 1972 func┼úioneaz─â ca ┼čcoal─â de sine st─ât─âtoare ├«n localul ┼×colii Gimnaziale Nr. 5, sub numele ┼×coala de Muzic─â ┼či Arte Plastice ┼či apoi ├«n cadrul ┼×colii Gimnaziale Nr. 5, sub form─â de clase cu program suplimentar de art─â.
Din anul 1990, prin decizia Inspectoratului ┼×colar ┼či a Prim─âriei Municipiului Zal─âu se re├«nfiin┼úeaz─â ┼×coala cu Program de Art─â atribuindu-se spa┼úiul ├«n localul ┼×colii Gimnaziale Gheorghe Laz─âr.I Chezan 012.jpg
├Än anul 2oo4 pe structura ┼×colii cu Program de Art─â a luat na┼čtere Liceul de Art─â ÔÇ×Ioan SimaÔÇŁ , liceu care poart─â numele marelui pictor s─âl─âjean. Clasele de liceu erau dispersate la alte 2 institu┼úii ┼čcolare din zona central─â a Zal─âului.
I Sima_9218 wiki.JPG

├Än urm─âtorii 4 ani Liceul de Art─â ÔÇ×Ioan SimaÔÇŁ s-a stabilit ├«n loca┼úia ┼×colii cu clasele I-VIII Vasile Goldi┼č , cu care a fuzionat ├«n 2oo8.
ÔÇ×┼×coala ┼či mai apoi liceul s-a ├«ncadrat ├«n via┼úa cultural─â a ora┼čului Zal─âu ┼či jude┼úului S─âlaj ca o prezen┼ú─â permanent─â.Aduc├ónd presta┼úii de ├«nalt─â ┼úinut─â ale elevilor ┼či profesorilor cu ocazia diverselor manifest─âri, sus┼úin├ónd via┼úa cultural─â din jude┼ú ┼či municipiu, am creat brandul Ioan Sima.ÔÇŁ Ioan Chezan

Anul ├«nfiin┼ú─ârii: 1981, sub numele de "┼×coala General─â Nr. 7" cu c├óte 4 ÔÇô 6 clase paralele. Cartierul fiind t├ón─âr, ├«n extindere, popula┼úia ┼čcolar─â cre┼čte vertiginos. S-a lucrat ┼či ├«n indice 3. Ulterior am mai primit spa┼úii ├«n alte 2 cl─âdiri pe care le-am transformat ├«n s─âli de clas─â. Anual ├«nv─â┼úau la noi ├«ntre 2ooo ┼či 3ooo de elevi. Cu c├óte 18 ÔÇô 20 de clase paralele, cu efective mari (├«ntre 30 ┼či 41 de elevi) ani la r├ónd am fost ┼čcoala cea mai mare din jude┼ú.
Sc 7 Z oi.jpg

ÔÇ×11 genera┼úii de dasc─âli mi-au fost elevi la ┬źpedagogic┬╗ ┼či eu am ├«nv─â┼úat odat─â cu ei. ÔÇŁ
external image 4.jpg
... ÔÇ×┼×i de la ┬ź 7 ┬╗ elevii mei au ajuns oameni valoro┼či ÔÇô dac─â e s─â-l amintesc numai pe actualul comisar european, Ciolo┼č.ÔÇŁ... ÔÇ×Ca director? Am vrut s─â fie un climat de lini┼čte ┼či am reu┼čit. Am lucrat ┼či pe 3 serii ┼či ├«n 3 cl─âdiri ┼či aveam un colectiv sudat.
Nu am admis nedreptatea, ┬źbisericu┼úe┬╗ ┼či oamenii ├«┼či vedeau de treab─â, se f─âcea ├«nv─â┼ú─âm├ónt de calitate. At├ó┼úia ani am fost director ┼či nu a trebuit s─â sanc┼úionez pe nimeni.ÔÇŁ Ioan Ha┼úeganu
La 1 septembrie 1997 ┼čcoala se ┼čcindeaz─â. Cu c├óte 6 clase pe nivel, cu elevi provenind din cartierul Dumbrava Nord, se formeaz─â " ┼×coala General─â Nr. 8 ". Vor mai trece vreo 2 ani p├ón─â se construie┼čte cl─âdirea lor ┼či desp─âr┼úirea e difinitiv─â.
├Än anul 2oo3 ┼čcoala noastr─â ┼či-a schimbat numele ├«n ┼×coala cu clasele I-VIII "Vasile Goldi┼č" Zal─âu.
vadi chezan 2oo7b.jpg
ÔÇ×Am acordat ├«ncredere tuturor colegilor mei, am promovat respectul pentru munca bine facut─â, introduc├ónd criterii clare de apreciere a rezultatelor ┼či m-am bazat pe to┼úi cei care ┼či-au f─âcut cu bun─â credin┼ú─â datoria.ÔÇŁ Traian Vadi

1 septembrie 2oo8: Se termin─â oficial procesul de unificare a ┼×colii cu clasele I-VIII Vasile Goldi┼č, Zal─âu cu Liceul de Art─â ÔÇ×Ioan Sima", Zal─âu, sub numele de Liceul de Art─â ÔÇ×Ioan Sima". Procesul unific─ârii a durat peste 4 ani. Timp ├«n care s-au mutat ├«n cl─âdirea noastr─â pe r├ónd clasele de liceu, anul urm─âtor gimnaziul, apoi ┼či ciclul primar. ├Än ultimul an func┼úionam 2 institu┼úii ├«n aceea┼či cl─âdire.