,,Grădiniţa muzicală” - Proiect în care au fost implicate toate cadrele didactice din catedrele de muzică şi arte plastice.

Proiectul ”EUROPA CONTEMPORANĂ - UNITATE ÎN DIVERSITATE
Scopul proiectului:
Cunoașterea valorilor perene ale civilizației românești și ale celei europene, cultivarea respectului faţă de aceste valori, formarea deprinderilor de utilizare a acestor valori în situaţii de viaţă; dezvoltarea şi valorificarea activităților de creaţie științifică, tehnică și cultural – artistică.
Proiectul îşi propune implicarea elevilor de liceu în nouă activități principale

Activitatea 4: ‹‹Modern și tradițional în Sărbătorile de Iarnă ›› se va organiza la Liceul de Artă Ioan Sima / deoarece școala noastră este școala colaboratoare în cadrul proiectului, în data de 22 decembrie 2016, de la ora 11, în sala festivă. La eveniment vor participa 7 școli din județ:

Școala Gimnazială "Marcus Aurelius" - Creaca
Școala Gimnazială " Vasile Lucacel" – Someș – Odorhei
Școala Gimnazială "Corneliu Coposu"- Zalău
Liceul "Avram Iancu"-Zalău
Liceul Tehnologic "Mihai Viteazul"- Zalău
Colegiul Tehnic "Alesandru Papiu Ilarian"- Zalău
Liceul de Artă "Ioan Sima"- Zalău”

„Ora de poveste”. Parteneriat şcoală – preşcoari – familie ce are ca bază lectura ca modalitate de comunicare.

Activităţile (prezentare de poveşti, dezbateri, jocuri didactice, ş.a.) sunt organizate, pe rând, de către doamnele Maria Bande, Adina Chirila, Aurica Coifa, Camelia Morar.

Gabriela Szabo - campioană olimpică, multiplă campioană mondială

szabo_2793 wiki.jpg

şi Diana Oprea -campioană mondială la noi:
mai.6.2011.Gaby Szabo, Diana Oprea_2+++.jpg

Proiecte derulate de prof. Corina Băguţ - activităţi culturale şi educative organizate de şcoala noastră în parteneriat cu alte unităţi şcolare, asociaţii la nivel local şi judeţean: ,,Copilăria, veselia, alături de muzică” - Proiect de parteneriat cu Gradiniţa nr. 1 ; ,, Pas cu pas spre viaţa de şcolar în tempo muzical”; ,,Hrană pentru toţi”; Proiectului tematic ,,24 Ianuarie – Unirea Principatelor Române”.
Prieteni prin corespondență”, proiect-parteneriat inițiat de prof. Simona Ardelean în colaborare cu Grupul Şcolar ”O.Goga”, Jibou

Poftiți la teatru!”proiect coordonat de prof. Simona Ardelean şi Diana Mureşan

Cogito, ergum sum”-proiect coordonat de prof. Mihaela Popa

AMIS”- Proiectul cu trupa de teatru coordonată de prof. Mihaela Popa, care a obţinut un binemeritat loc III la festivalul de teatru